Apple Facetime Nasıl Kullanılır?

Apple Facetime Nasıl Kullanılır?

Editor: Haber Merkezi
11 Mayıs 2020 - 23:22 - Güncelleme: 11 Mayıs 2020 - 23:25

Facetime Nedir, Neden Kullanılır?

İOS Apple cihazlarının çoğunda mevcut olan ve internet aracılığıyla sesli ya da görüntülü konuşma sağlayan bir uygulamadır. Teknoloji devi Apple'ın cihazlarında kullanıma sunduğu bu uygulama 2010 yılından beri kullanılmaktadır. Diğer internet aracılığıyla görüntülü ve sesli iletişim sunan uygulamalardan farkı daha eski bir tarihe sahip olması ve daha net görüntü ve ses kalitesi sunmasıdır. Bunun dışında Apple'ın yüz okuması olan cihazlarında (FaceID özelliği) uygulama kullanıcılara Memoji ile daha eğlenceli bir görüşme sunmaktadır. Bunun dışında Facetime'ın başka bir güzel özelliği ise Live Photos uygulamasıdır.

 Memoji Uygulaması Nedir?

 Memoji yüzü algılayarak yerine çeşitli hayvan yüzleri koyabilmektedir. Bu uygulamayı yapmak için arama ekranında alt bölümde bulunan yıldız simgesine basıp istediğiniz Memojiyi seçmeniz yeterli. 

 Live Photos Uygulaması Nedir?

İOS 12.1.4 sürümüne sahip Apple cihazlarında mevcuttur. Bu uygulama görüntülü konuşma yaptığınız süre zarfında fotoğraf çekmenizi sağlar. Çekilen fotoğraf karşı tarafın kamerasıyla çekildiği için internet bağlantısından bağımsız bir şekilde en net haliyle fotoğrafı yakalamanızı sağlar. Bunu yapmak için görüntülü konuşma ekranındaki beyaz daireye tıklamanız yeterlidir.

Facetime Kullanmak İçin Neler Gereklidir?

Konuşma yapılacak kişide ve sizde iOS veya iPadOS cihaz bulunmalıdır. Bu cihazlar iPhone, iPad, iPod touch cihazlarıdır. Uygulamanın kullanılabilmesi için bazı sürüm gereklilikleri vardır. Ülkelere göre değişmekle beraber Suudi Arabistan'da iOS 11.3, Pakistan'da 12.4, Türkiye'de 11.3 ve üzeri sürümlerde olmalıdır.

Facetime Uygulamasını Açma

Bu işlem iki türlü yapılabilir. Ekrandaki Facetime simgesine tıklayın ve Apple kimliğinizle giriş yapın. Veya ayarlara girin, Facetime bölümüne gelip aktif hale getirin. Eğer iPhone kullanıyorsanız telefon numaralarınız Facetime uygulaması ile eşleşecektir.

Facetime Araması Yapma  

FaceTime araması yapmak için kişinin cep telefonu numarası ya da e-posta adresi gereklidir.

 1.Facetime uygulamasını açın.

 2.Artı düğmesine basın.

 3.Kişinin telefon numarasını veya e-posta adresini yazın.

 4.Kişi telefonunuzda kayıtlı ise ismini girdiğiniz zaman çıkacaktır.

 5.Görüntülü konuşmak için kamera, sesli konuşmak için telefon simgesine dokunun.

 Facetime Kullanırken Arama Nasıl Bekletilir?

 Facetime kullanırken başka bir arama geldiğinde solda çıkan bitir ve kabul et tuşuna basarsanız yaptığınız görüşme sonlandırılıp, gelen arama başlatılır. Sağdaki tut ve kabul et seçeneğine basılırsa yaptığınız görüşme beklemeye alınır ve gelen çağrı kabul edilir. Tut ve kabul et seçeneğinin üzerindeki mesaj seçeneğine basıp size arayan kişiye mesaj atabilirsiniz. Bitir ve kabul et seçeneğinin üzerindeki anımsata (çalar saat imgesi) basarsanız belli bir süre sonra size geri çevirdiğiniz kişiyi aramanızı anımsatacaktır.

 Facetime uygulamasının kullanımı ve özellikleri bu şekildedir. Diğer bir tercih edilme sebebi ise sadece Apple cihazları arasında kullanılması sebebiyle diğer görüntülü ve sesli konuşma uygulamalarından daha güvenli olmasıdır. İnsanlar görüntü ve ses kalitesi dışında veri güvenliğinden dolayı da bu uygulamayı sıkça tercih etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..