Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Hangi Bankalar Üzerinden Yapılabilir?

Corona virüs salgınından olumsuz etkilenen birçok kişi temel ihtiyaç kredisi için müracaatta bulundu. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankası üzerinden başvurular gerçekleştirildi. Başvurularınızın sonuçları ise internet ya da SMS ile tarafınıza iletiliyor.


Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Hangi Bankalar Üzerinden Yapılabilir?

 “Temel İhtiyaç Destek Kredisi” hane halkı geliri aylık 5.000 TL ve altında olan vatandaşlara finansal olarak destek sağlamak üzere Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankası gibi kamu bankaları tarafınca verildi. Üç kamu bankası ile sunulan temel ihtiyaç kredisi hem 6 ay geri ödemesiz hem de düşük faizli olmasından dolayı müracaat etmek isteyenler adına cazip bir duruma geldi.

 Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sonuçlarını Nasıl Öğrenilir?

 Temel ihtiyaç Kredisi için yapılan başvuru sonuçları açıklanmaya başlandı. Sonuçlar müracaat eden kişilere kısa mesaj olarak bildiriliyor. Şayet müracaat eden bir kişinin, müracaat ettiği bankada hesabı mevcutsa, sonuçlar internet sitesi ve mobil uygulama ile görüntülenebilir.

 Temel İhtiyaç Destek Kredisine Müracaat Edebilecek Kişiler Kimlerdir?

 Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat bankası ile başlatılan bu uygulama 1 Nisan’dan beri devam etmektedir. Corona virüsü salgınından dolayı ekonomik açıdan etkilenen kişiler 10 bin TL’lik ihtiyaç kredisinden 6 ay ertelemeli olarak 36 aya varan vade ile faydalanabilmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak; “Hane halkı geliri 5 bin TL ve altıda olan vatandaşlarımız adına 10 bin liraya dek, çok düşük maliyeti olan temel ihtiyaç desteği uygulaması başlatıldı. Yaklaşık olarak 3.7 milyon vatandaşımız temel ihtiyaç kredisi için müracaatta bulundu. Bu kapsam içerisinde de ödemeler bu hafta itibarıyla başlatılacak.” ifadelerini kullanmıştı.

 Temel İhtiyaç Destek Kredisi Ne Şekilde Kullanılabilir?

 Kredi için müracaat eden kişiler olumlu neticeler aldığında SMS aracılığıyla bilgilendirilir ve bankaların mobil uygulamaları sayesinde kredilerini aktif duruma getirebilir. Başvuru sonucunda kredisi onaylanan kişilerin, krediyi aktifleştirmesi için takip etmesi gereken adımlar şu şekildedir;

Hangi banka üzerinden başvuru yaptıysanız, o bankanın mobil uygulamasını cihazınıza indirin.

Mobil uygulamalarda bulunan “İhtiyaç Kredisi” sekmesine tıklayın ve "Temel Destek İhtiyaç Kredisini" seçin.

Akabinde ise açılan pencere ne kadar miktar talep ettiğinizi ve vade sayısını belirtmeniz gerekir. Bu işlemleri yaptıktan sonra devam sekmesine tıklayın.

Temel İhtiyaç Kredisinden Kimler Yararlanamaz?

 Temel ihtiyaç kredisinden faydalanamayacak olan kişiler şu şekildedir;

Aylık Geliri 5.000 TL ve üzerinde olan kişiler,

Açık karşılıksız çeki bulunan kişiler,

Açık takip kaydı olan kişiler,

Açık protestolu senedi bulunan kişiler,

Eşlerden herhangi biri krediden yararlanmış ise bir diğeri yararlanamaz.

 Temel İhtiyaç Kredisi Konusunda Geri Ödemeler Ne Şekilde Yapılmaktadır?

5.000 TL’lik temel ihtiyaç kredisi talep ettiğiniz takdirde, ilk 6 ay süresince herhangi bir geri ödeme talep edilmemektedir. Akabinde ise 30 ay süresince 188 TL ödeme yapılacaktır.

7.500 TL’lik temel ihtiyaç kredisi talep ettiğiniz takdirde, ilk 6 ay süresince herhangi bir geri ödeme talep edilmemektedir. Akabinde ise 30 ay süresince 282 TL ödeme yapılacaktır.

10.000 TL’lik temel ihtiyaç kredisi talep ettiğiniz takdirde, ilk 6 ay süresince herhangi bir geri ödeme talep edilmemektedir. Akabinde ise 30 ay süresince 376 TL ödeme yapılacaktır.