Haşimato Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Haşimato Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Haşimato herkesin adını duyduğu fakat ne olduğu, semptomları, nasıl teşhis edildiği ve tedavisi hakkında bilgimiz yok denecek kadar azdır. Ama önemli olan bu rahatsızlık hakkında bilinmesi gereken noktalar vardır.

Editor: Haber Merkezi
12 Mayıs 2020 - 11:12 - Güncelleme: 12 Mayıs 2020 - 15:39

 Haşimato Nedir?

 Haşimato, tiroit bezinde görülen rahatsızlıkların en yaygın olarak gözlenen hastalığı. Diğer adı da kronik lenfosistik tiroidittir. Bu durum otoimmün yani vücudun kendi hücrelerini yabancı cisim olarak algılayıp onları yok etmeye çalışması sonucu ortaya çıkar. Vücut savunma hücreleri tiroit bezini yok etmeye çalışırken anti-tiroglobulin ve anti-TPO üretir. Beze bağlanarak bezde tahribata yol açar. Bu tahribat sonrası tiroit hormonu üretimi azalır. Bu durum bezin küçülmesi ve yetersiz hormon salınımı ile sonuçlanır. Başlarda hafif guatr gözlenirken T3, T4 ve TSH hormonlarının düzeyi normaldir. İlerleyen zamanlarda tiroit yetmezliğine sebep olur.

 Nedenleri Nelerdir?

 Haşimatoyu önlemek mümkün değildir. Fakat oluşmasına sebep olan risk faktörleri mümkün olduğunca elimine etmek sağlık için önemlidir. Ailesinde haşimato olan kişiler de risk normal insanlara göre fazladır. Genetik geçişli olması bu duruma sebep olur. Kadınlarda erkeklere oranla 8 kat daha fazla görülür. Özellikle tekrarlayan düşüklerle sonuçlanan doğumlarda risk daha fazladır.

 Her yaşta görülebilmesine rağmen özellikle genç ve orta yaştaki insanları etkiler. Tıp 1 diyabet, çölyak hastalığı, romatoid artrit, vitiligo gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklara sahip olmak da risk faktörlerinden biridir.

 Belirtileri

 Vücutta gözlenen rahatsızlıkların çoğunda olduğu gibi semptomlar haşimatoda da bireyden bireye değişiklik gösterir. Hastayı doktora götüren ise tiroit fazlalığı veya genellikle de tiroit hormon yetmezliğidir. Fakat genel olarak gözlenen semptomlar vardır. Bunlar;

 • Kolay ve çabuk üşüme

 • Kilo Alma

 • Cildin kuruması

 • Kabızlık

 • Seste değişikliktir.

 Bu semptomlar çoğu hastalıkta gözlendiğinden haşimato teşhisi koymak zordur. Ayrıca bu semptomlara ek olarak adet düzeninin bozulması, unutkanlık, depresyon, dilde büyüme, konuşmanın ve hareketlerin yavaşlaması görülebilir. İlerleyen dönemlerde sodyum konsantrasyonunun düşmesi, uyku apnesi, karpal tünel sendromu görülür. Bazı vakalarda ise ilerleyen dönemde akciğer ve kalp zarlarında sıvı birikmesi gözlenebilir.

 Nasıl Tanı Konur?

 Saç dökülmesi veya halsizlik gibi şikayetlerle hasta, doktora gider. Doktor hastanın şikâyetlerini ve tıbbi öyküyü aldıktan sonra kan tetkikleri ister. Bu tetkiklerde hastanın T3, T4, TSH düzeylerine bakılır. İlk dönemlerde bu hormonların düzeyi normaldir ama bu durum ilerleyen zamanlarda değişiklik gösterebilir. Tiroit bezinin durumunu öğrenmek için ultrasonografi uygulanır. Bu yöntemin uygulanması şarttır. Ama asıl tanı anti-tiroglobulin ve anti-TPO antikor düzeylerine bakılarak konur. Ayrıca bu antikorlara bakılarak haşimatonun evresi hakkında bilgi edinilir.

 Tedavisi

 Tedavisinde genellikle ilaçlar kullanılmaktadır. Doktor, hastanın hormon seviyesine göre ilaç belirlenir. Ancak ilaçlarla vücudun kendi hücrelerine saldırması engellenemeyeceği için hastalar bu ilaçları sürekli kullanmak zorundadırlar. Doktor değiştirmedikçe ilaç dozunu azaltma veya arttırma yapılmamalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..