Koşu Nasıl Yapılmalı?

Koşu Nasıl Yapılmalı?

İster sporcu olun, isterse yeni başlayan birisi olun koşmak çoğu sporda sizi öne atabilecek, vücudunuza yarar sağlayabilecek bir aktivitedir. İnsanlar genelde koşmanın çok kolay bir şey olduğunu zannederler ve nasıl koşulması gerektiğini düşünmezler. Koşarken kollarımız da dahil olmak üzere birçok kas grubumuz çalışır. Peki, doğru bir koşu nasıl olmalı?

Editor: Haber Merkezi
12 Mayıs 2020 - 15:44 - Güncelleme: 12 Mayıs 2020 - 15:54

Koşuya Başlamadan Önce Ne Giyilmeli?

 Her kıyafet koşu için uygun değildir. Sizin uygun sandığınız kıyafetler bile koşarken size dezavantaj sağlayabilir. Koşuya başlamadan önce üstünüzde rahat kıyafetler, sizin koşmanızı engellemeyecek kıyafetler olmalı. Özellikle şort giymek eşofmana göre dizlerin bükülmesini zorlamayacağı için öncelikle tercih etmeniz gereken giysi olmalı. Şort yerine ikinci bir alternatif ise koşu için üretilen taytlardan giymek. Bu taytlar nefes alabilen bir yapıya da sahip olduğu için koşmanızı kolaylaştıracaktır. Üst gövdemize geldiğimizde ise pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi güzel bir seçim olacaktır. Çünkü pamuklu giysiler teri hızlı bir şekilde emerek vücudunuzun soğumasını sağlayacaktır. Böylece vücut ısınızın dengesini korumada yardımcı olacaktır.

 Ayrıca teri emerek dışarı atan kıyafetler de koşarken tercih edilebilir. Koşu için ayakkabı seçimi ise bu sporun en önemli parçası. Koşu ayakkabısı koşacağınız zemine uygun olarak seçilmeli. Bunun yanında ayağı sarabilen ve hafif ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayakkabının içine giydiğimiz çorap ise bir başka önemli nokta. Çorap seçerken teri emerek çorabı ağırlaştıran çorapları seçmemelisiniz. Bunun yerine polyester oranı yüksek ayakta kaymayan ve su tutmayan çorapları tercih etmelisiniz. Gördüğünüz gibi koşu da önemli düzeyde dikkat edilmesi gereken bir spor.

 Doğru Koşu Nasıl Olmalı?

 Ekipmanlarımızı seçtiğimize göre sıra koşmada. Doğru koşu için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Koşuya başlamadan önce kaslarımızı ısıtmalı yani açma germe hareketleri yapmalıyız. Böylece koşuya başlamadan önce kaslarımız hazır olacak aldığımız oksijeni verimli bir şekilde kullanacak. Isınma yaptıktan sonra koşmaya direkt hızlı bir tempoda başlanmamalı. Önce yavaş bir tempoyla başlanarak ardından hızlı bir tempoya geçilmeli. Temponuzu bir yerden sonra sabitleyerek devam ettirin. Koşunun sonlarına doğru ise %80-%90 gücünüzü kullanarak son hızla yaklaşık 1 dakika koşabilirsiniz. Bu size ekstra dayanıklılık katacaktır. Ayrıca hemen koşuyu bırakmayın yavaş yavaş hızınızı düşürerek bırakın. Koşu bittikten sonra 2 tur da yürüyerek kaslarınıza dinlenme süresi tanıyın. Son olarak her şey bittiğinde soğuma hareketleri yaparak kaslarınızı soğutun.

 Koşu Nerede Olmalı?

 Birçok insan yakınında koşu alanı bulunmadığı için koşu bantlarına yöneliyor. Ancak koşu bandı normal koşmaya göre daha az kas grubunu çalıştırıyor. Bu nedenle dışarıda temiz hava alarak koşu yapılması daha tercih edilebilir bir seçim. Herhangi bir özel durumunuz yoksa dışarıda koşu yapmalı ve vücudunuzu buna göre ayarlamalısınız. Koşu parklarında, stadyumlarda veya orman patikalarında koşabilirsiniz. Zemine göre ayakkabı giydiğinize de dikkat edin. Böylece koşunuzdan verim alacaksınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..