Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Eskiden Google, internetin kendisi sanılırdı. Şimdilerdeyse gençler, sosyal medyayı internet zannediyor. Oysa daha düne kadar sosyal medya diye adlandırdığımız sosyal ağlar yoktu. Ancak İnternet hayatımızı kolaylaştırmaya ve e-posta, chat kanalları sayesinde iletişim sağlamamıza yardımcı oluyordu.

Editor: Haber Merkezi
13 Mayıs 2020 - 11:34

 Facebook ile başlayan sosyal medya devrimi Twitter ile zirve yaptı. Instagram ve TikTok ile de hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Uzun süredir kimse birbirine SMS atmıyor çünkü herkes Whatsapp, Facebook Messenger ya da Instagram Direkt Mesaj uygulamaları üzerinden haberleşebiliyor. Durum bu olunca, sosyal medya bir iletişim yönteminden çok bağımlılık yapan bir etkene dönüştü.

 Sosyal medya bağımlılığın özellikleri nelerdir?

 Telefonda birden fazla sosyal ağ uygulaması olabilir. Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal uygulamalar, sıklıkla kullanılıyorsa bu ilk bakışta bağımlılık göstergesi olmayabilir. Ancak, kişinin eli sürekli telefona gidiyorsa, bildirim olmadığı halde uygulamaları açıp bakıyor ve paylaşımları saatlerce takip ediyorsa tehlike sinyalleri çalıyor demektir.

 Akıllı cep telefonlarının artık hemen hepsinde olan ekran süresi de sosyal medya bağımlılığı konusunda kullanıcıya önemli ipuçları verebilir. Sağlıklı bir teknoloji kullanıcısının günlük ortalama ekran süresi 3 saati geçmemelidir. Eğer, kişinin günlük ekran süresi 3 saati geçiyor, günlük 8 saate dayanıyorsa önlem alma vakti çoktan gelmiş demektir.

 Peki, sosyal medya bağımlılığını yenmek için hangi adımlar atılmalı?

 Adım adım sosyal medya bağımlılığından kurtulma yolları

 Öncelikle kullanılan bütün mobil uygulamalardan hangilerinin gerçekten etkin kullanıldığı hangilerinin sadece eğlence amaçlı ve gereksiz olduğu tespit edilmeli. Gerekli olmadığına karar verilen sosyal medya hesapları tamamen silinmeli.

 Gerekli olarak görülen sosyal medya uygulamaları da telefondan kaldırılmalı. Örneğin Facebook’a girilecekse veya Twitter’da gündem takip edilecekse sadece masaüstü veya dizüstü bilgisayardan bu hesaplara girilmeli. Sosyal medya uygulamalarının telefonda yüklü olmaması, gereksiz yere kullanıcının elinin telefona gitmesine de engel olacaktır.

 Anlık iletişim sağlayan Whatsapp, Telegram, Google Duo gibi uygulamalar tam anlamıyla sosyal medya sayılmayacağı için telefonda kalabilir. Fakat bu uygulamaların bildirimleri de mutlaka sessize alınmalı.

 Sosyal medya bağımlılığına yol açan en önemli etkenlerden biri bildirimlerdir. Telefonda bırakılan uygulamaların tamamının bildirimleri kapatılmalı, örneğin Twitter’da bazı hesaplar sessize alınmalıdır.

 Sosyal medya kullanım saati mutlaka sınırlandırılmalı

 Bu önlemlerin yanında akıllı telefonun ekran süresi özelliği kullanılarak belli bir saat sınırlaması ayarlanmalı. Günlük ekran süresi, bu sınırı aştığında telefon mutlaka uyarıda bulunmalıdır. Aynı yöntem, kullanılan bilgisayar için de geçerlidir. Hangi sosyal medya hesabında ne kadar süre geçirildiğini hesaplayan masaüstü eklentiler bulunmakta. Ayrıca, belli saatlerde belli sitelere girilmesini engelleyen özellikleri de aktif edilirse çalışırken can sıkıntısıyla Facebook veya Instagram’a girilmesinin de önüne geçilebilir.

 Her akşam belli bir saatten sabah belli bir saate aktif olacak şekilde telefon, rahatsız etme moduna alındığında gelecek tüm sosyal medya bildirimleri de engellenmiş olur. Ayrıca mesai saatleri dışında ya da akşam belli bir saatten sonra hiçbir şekilde bilgisayar kullanmama ve İnternete girmeme kuralı da sosyal medya bağımlılığından korunmak için etkili bir yöntemdir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..