Stres Anında Ne Yapılmalı?

Stres Anında Ne Yapılmalı?

Editor: Haber Merkezi
14 Mayıs 2020 - 18:31

Stres Nedir?

 Birey çevre arasında kişinin uyumunu bozan, kişiye normal hislerden ekstra olarak farklı etki bırakan bir duygu çeşididir.

 Stres Zararlı mıdır?

 Zihin olarak ve beden olarak stres bizi yoracaktır. Buna bağlı olarak içsel olarak sıkıntı edilen bir durum, bir dert, bir olay bizde fiziksel olarak etki yaratabilmektedir. Olumsuz bir yanı olduğu gibi elbette olumlu yönleri de vardır. Duygu açısından hafif bir uyarılmışlık düzeyinin olması yapılacak bir işe merak uyandırma etkisi de yapabilir. Ancak bu süreç uzarsa stresin fizyolojik ve psikolojik açıdan olumsuz etkileri görülebilir.

 Stresin Varlığı Nasıl Anlaşılır?

 Stres içinde olduğumuzu gösteren dört tane belirti göstermektedir. Bunlardan bir ya da bir kaçını aynı anda yaşamak mümkündür.

Duygusal belirtiler: Endişe veya sıkıntı hali, korkmak veya çabuk ürkmek, kendimizi eksik hissetmek, alıngan olmak, unutkanlık...

Düşünsel belirtiler: Öz güven eksikliği hissetmek, karamsarlık, gelecek ile ilgili olumsuz düşünceler, zihin meşguliyeti, dikkat dağınıklığı...

Davranışsal belirtiler: Kekeleme veya konuşma zorluğu yaşamak, nedensiz yere ağlamak, sigara ilaç gibi kullanımları artırmak, dişleri gıcırdatmak, sonuçları düşünmeden hareket etmek...

Bedensel belirtiler: El veya bedenin aşırı terlemesi, kalp ritminde artış, sık sık tuvalete çıkmak, mide sancısı ya da baş ağrısının olması, iştahı kaybetmek ya da aşırı yemek.

 Stres Anında Ne Yapılmalı?

 Stresten etkilenme düzeyini azaltabilmek için stresi neyin başlattığının farkında olmak gerekir. Kaynağın anlaşılması, çözebilmek ve stresi yenebilmek adına yöntem geliştirmeyi kolaylaştırır. İzlenecek yolun ilk adımını oluşturur. Stres ile başa çıkabilmek kişisel gelişim olarak insana çok şey katacaktır.

 Birçok stres türü yok edilebilir, azaltılabilir veya değiştirilebilir. Stres düzeyini azaltmak için şunlar yapılmalıdır:

Kendinizle ilgili olumlu yargıları güçlendirmek ve iyi yönlere ve başarılara odaklanmak önemlidir, pozitif bakmalı ve negatif olmaktan uzak durmalıyız.

Şimdiki anı yaşamanın önemli olduğunu unutulmamalıdır. Sürekli geçmişte yaşanılmış ya da gelecekte yaşanabilecek olayları düşünmek içinde bulunduğunuz anı yaşamanızı ve zevk almanızı engeller.

 Belirsizlikler stresin oluşmasını sağlayan durumlardır, yaşamınızda yaşadığınız belirsiz olayları azaltmak için onlarla ilgili bilgi toplanmalıdır.

Değerlerimizin karar verme aşamasında önemli rolü vardır ve herhangi bir ters durum olduğunda stres kaçınılmaz olabilmektedir. Kişi kendi değerini gözden geçirerek yaşamda kendisi için nelerin önemli olduğunu nelerin daha az önemli olduğunu düşünmelidir.

 Kendinizin ve başkalarının hakkını koruyarak yan davranışlar geliştirilmelidir. "Hayır" demek bilinmelidir.

Arkadaşlarla olan kişinin kendini güvende olduğunu hissettiği ortamla daha çok bir araya gelmesi iyi olacaktır. Stres açısından biraz rahatlamış olacaktır.

Rahatlamayı Öğrenin

Çok Fazla Tepki Vermemeye Özen Gösterilmelidir. Sürekli bir tepkisellik hali sadece hayati durumlarda değil günlük yaşamda da fiziksel ve zihinsel bir tehdit oluştura bilmektedir.

 Stresle başa çıkmakta etkili yöntemler:

Zaman yönetimi

Problem çözme teknikleri kullanma

Dengeli beslenme

Fiziksel aktivite

Kişiler arası ilişkileri geliştirme

Zihinde canlandırma

Aşırı genellemelerden kaçınma

Sosyal etkinlikleri geliştirme

Olumlu düşünmek